Цял ден
15 май, 2022
Климатът е важен природен фактор с решаващо значение за качеството на живот на Земята. На 15 май се отбелязва Световният ден за борба с климатичните промени, когато вниманието на широката публика се насочва към измененията в климата, които са в следствие на човешката дейност. В сегашното си сътояние климатът е благоприятен за човечеството. Нека се стремим да го запазим такъв и за бъдещите поколения.
До момента са приети няколко документа, които целят справяне с проблемите, свързани с климатичните изменения.
Рамковата Конвенция по Изменение на Климата на ООН е приета през 1992 г. в Рио. Нейната цел е емисиите на парникови газове да се задържи до такова ниво, което да не позволява негативно въздействие върху климатичната система. Конвенцията е ратифицирана от 195 страни.
Следващата стъпка по пътя към разрешаване на климатичните проблеми е подписването на Протокола от Киото през 1997 г. Този протокол представя легално обвързващи цели в подкрепа на намаляването на емисиите на парникови газове в развитите страни. Европейският съюз пое ангажимент за периода 2013-2020 г. да намали с 20 % емисиите на парникови газове спрямо 1986 г.
През 2015 година страните, подписали Рамковата Конвенция по Изменение на Климата на ООН, приеха Глобано Споразумение относно Изменението на Климата - т. нар. Парижко Споразумение, което да покрие всички съществуващи, обвързващи и необвързващи споразумения в унифицирана система. Целта на това споразумение е парниковите газове в развитите и развиващите се страни да бъдат намалени до ниво, което да не позволи средните температури на атмосферата да не се повишат с повече от 2 градуса по Целзий до края на века, като предлага и по-амбициозна цел за ограничаване на увеличаването на тези температури с до 1,5 градуса по Целзий.
Вижте повече за работата на ЕС по изменението на климата тук.
Цял ден
22 май, 2022
ООН обявява 22 май за Международен ден на биологичното разнообразие, за да повиши осведомеността и разбирането за проблемите, свързани с биоразнообразието. В света около 25 % от всички животински и растителни видове са застрашени от изчезване.
Подписана от 150 правителствени лидери по време на срещата на високо равнище в рио през 1992 г., Конвенцията за биологичното разнообразие цели да повишава ангажираността на държавите за устойчиво развитие. Конвенцията оценява биоразнообразието като много повече от съвкупността от растения, животни и микроорганизми и техните екосистеми, а отнася проблема и до човешката връзка с биоразнообразието - то е фактор за сигурността на храните, лекарствата, чисти въздух и вода, подслон и здравословна околна среда.
Вижте повече в страницата на Конвенцията тук.
Цял ден
24 май, 2022
Европейският ден на парковете e лансиран през 1999 г. от международната организация на националните и природни паркове EUROPARC с цел ежегодно да се честват защитените зони в Европа. Той се свърза със създаването на първите Национални паркове в Европа - група от 9 такива парка, създадени в Швеция през 1909 г.
Парковете и защитените зони имат важна мисия в свързването на хората с природата. Парковете не просто опазват ценните природни ресурси - животинските и растителните видове и местообитанията - те ни доставят неизмерими позитиви за здравето. Общуването с природата е изключително важно за здравето ни, и във все по-урбанизирана Европа трябва да се създават повече възможности за гражданите да се свързват с природата и да я опознават. Положителния контакт с нея доказано допринася за благосъстоянието, предотвратява обществено-здравни проблеми и създава по-активен начин на живот.
Covid-19 за пореден път подчерта необходимостта на Европа от зелени площи. Какво научихме от предизвикателствата, които постави 2020 г.? И какво означава това за бъдещето на парковете? Накратко: как изглежда следващото поколение паркове? Това е, което искаме да открием и отпразнуваме по време на тазгодишния Европейски ден на парковете!
Членове на федерацията от българска страна са Национален парк "Централен Балкан" и Асоциация на парковете в България.
Може да видите повече в сайта на EUROPARC тук.
На картинката - Национален парк "Плитвички езера", Хърватия
Цял ден
28 май, 2022
На 28 май отбелязваме деня на парковете в България. Той е определен през 1999 г. от Министерството на околната среда и водите. Националните и природни паркове се обявяват с цел да се защитят области със специфична биологична, естетична и културна стойност. Защитените територии в България заемат 4,95% от площта й. Средно за света този процент е около 5,19%.
В България има 3 национални и 11 природни парка. Те са Национален парк Пирин, Национален парк Рила, Национален парк Централен Балкан, Природен парк Беласица, Природен парк Българка, Природен парк Витоша, Природен парк Врачански балкан, Природен парк Златни пясъци, Природен парк Персина, Природен парк Рилски манастир, Природен парк Русенски лом, Природен парк Сините камъни, Природен парк Странджа, Природен парк Шуменско плато.
Вижте повече информация за всеки от тях, като натиснете името от горния списък.
На картинката: Витошко лале (Планински божур), ПП Витоша
Цял ден
31 май, 2022 – 4 юни, 2022
Всяка година Генерална Дирекция "Околна среда" на Европейската Комисия организира ключово комуникационно събитие по политиката за околната среда, известно като "Зелена седмица".
По цялото Земно кълбо, биоразнообразието намалява в резултат на неустойчивите човешки дейности. Тази загуба е пряко свързана с климатичните промени и ефектът от тази безпрецедентна криза нарушава екосистемите, които поддържат живота на Земята, с опустошителни последици върху благополучието и развитието на човечеството. Ситуацията е изключително сериозна, но има надежда. Съществуват решения, но те изискват дълбоки и трансформиращи промени в начина, по който произвеждаме, консумираме и разменяме стоки и услуги.
Изданието на Зелена седмица за 2021 г. (31 май -4 юни) ще бъде посветено на „амбицията за нулево замърсяване“. Ще бъдат разгледани и други съответни европейски инициативи за зелена сделка, като климатичните инициативи, предстоящата стратегия за химикалите, както и инициативи в областта на енергетиката, промишлеността, мобилността, селското стопанство, рибарството, здравеопазването и биологичното разнообразие.
Зелената седмица на ЕС 2021 ще бъде възможност да се ангажираме за това как можем да работим заедно, за да превърнем амбицията за нулево замърсяване и безтоксична среда в реалност.
Вижте повече за нея тук.